Oświadczenie Inicjatywy Górka Narodowa w sprawie protestu – blokady alei 29 Listopada

Dnia 21 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie mieszkańców Górki Narodowej w temacie planowanego przez nas protestu. Obecność ponad 30 osób utwierdziła nas w przekonaniu, że faktycznie jesteśmy w stanie protest przeprowadzić. Termin został ustalony na 30 grudnia bieżącego roku, a protest będzie polegał na chodzeniu po przejściu przy skrzyżowaniu alei 29 Listopada z ulicą Banacha. Zaplanowane termin: od godziny 15 do 18.

Jest to protest ostrzegawczy. Domagamy się od miasta szczegółowych informacji odnośnie tego, na jakim etapie są planowane inwestycje, dodatkowo wyjaśnień odnośnie opóźnień. Osiedle Górka Narodowa rozbudowuje się OD PIĘTNASTU LAT. Był to dostatecznie długi okres czasu, aby przygotować i zbudować odpowiednią infrastrukturę.

Na odpowiedź będziemy czekać do dnia 15 stycznia. Jeśli jej nie uzyskamy, będą miały miejsce kolejne protesty, które będą odbywać się w najbardziej newralgicznych okresach komunikacyjnych (ferie, święta), aby zwrócić uwagę nie tylko władz lokalnych, ale również krajowych. Postaramy się również nasze protesty skoordynować z innymi podobnymi akcjami w innych rejonach miasta, jak również po za nim.

Komunikacja jednostek miejskich z mieszkańcami w temacie realizowanych inwestycji stoi obecnie na poziomie AMATORSKIM, by nie użyć słowa żenującym. Od września nie dostaliśmy jasnej odpowiedzi na temat stanu realizacji ulicy Iwaszki.

Jeszcze raz przypominamy listę niezbędnych inwestycji:

 • tramwaj na Górkę Narodową
 • przebudowa al. 29 Listopada z UWZGLĘDNIENIEM potrzeb mieszkańców Górki, to jest lewo- i prawoskręty do wszystkich dróg
 • budowa szkoły na Górce Narodowej Wschód – otrzymujemy sprzeczne informacje od różnych instytucji miejskich odnośnie tej inwestycji i jej stanu
 • budowa ulicy Iwaszki w formie docelowej, żadnych tymczasowych rozwiązań, dodatkowo status inwestycji i wyjaśnienie informacji z prasy o jej realizacji dopiero po 2020 roku
 • objęcie komunikacją miejską rejonu ulicy Felińskiego
 • budowa drogi dojazdowej do kościoła (połączenie alei 29 Listopada z Felińskiego)
 • budowa wewnętrznego systemu komunikacyjnego na osiedlu z uwzględnieniem potrzeb pieszych i rowerzystów.

Osiedle rozbudowuje się już od 15 lat, i od tego czasu czekamy na powyższe inwestycje. Dyplomatyczne działania w powyższych tematach na różnych płaszczyznach prowadzimy od trzech lat. Nie przyniosły one jak na razie ŻADNYCH rezultatów. Owszem, pojawiło się połączenie autobusowe, dołożono więcej istniejących połączeń, ale to są tematy, które powinny być zrealizowane bez naszych interwencji. Na te działania poświęcamy swój wolny czas, a w urzędach pracują ludzie, którzy mają to w ramach swoich obowiązków.

Jesteśmy mieszkańcami Krakowa, i chcielibyśmy, aby miasto to było dla nas i dla naszych bliskich miejscem przyjaznym do życia i pracy, ale brak jakichkolwiek działań ze strony władz miasta motywuje nas do aktywnej działalności na rzecz lokalnej społeczności, czego skutkiem między innymi jest powyższy protest.

Jednym z głównych czynników było spotkanie z Komisją ds. Dialogu Społecznego i informacje od przedstawicieli ZIKiT, z których można jasno odczytać, że na niezbędne dla nas inwestycje będziemy czekać jeszcze wiele, wiele lat, co jest sytuacją niedopuszczalną.

Przypominamy, że aleja 29 Listopada to droga krajowa, a przed Sylwestrem wielu ludzi pojedzie tą drogą do Zakopanego świętować Nowy Rok. Wszyscy oni zostaną za pomocą transparentów poinformowani, dlaczego protestujemy i gdzie mają wysłać podziękowania za umilenie im przejazdu.

Chcemy też oczywiście przeprosić każdego, kogo dotkną utrudnienia, jednak pretensje należy kierować w inną stronę.

 

Pozdrawiamy

Inicjatywa Górka Narodowa

Michał Franusiak
Sebastian Ozdoba
Krzysztof Szpunar
Piotr Paliga
Bartłomiej Balsamski
Michał Ćwikliński

3 komentarzy dla “Oświadczenie Inicjatywy Górka Narodowa w sprawie protestu – blokady alei 29 Listopada

 1. Al. 29 listopada jest fragmentem drogi krajowej nr 7. Obecnie na tym odcinku realizowana jest droga ekspresowa S7, która powstaje nieco na wschód od GN (północny fragment WOK –> w budowie; odcinek Kraków – granica województwa –> przetarg Zaprojektuj i Zbuduj). Po zbudowaniu tej trasy, Al. 29 listopada stanie się drogą lokalną, ruch tranzytowy pojedzie nową trasą a stara siódemka stanie się luźniejsza. Niezasadne jest jej rozbudowywanie ze względu na ryzyko wzmożonej suburbanizacji (która i tak postępuje chaotycznie).

  Poza tym proszę wybaczyć, ale decyzje o miejscu zamieszkania należy wybierać rozsądnie i nie można liczyć, że miasto zbuduje infrastrukturę każdemu, kto wbrew temu miastu przenosi się na jego krańce. Mimo wszystko popieram opcję wybudowania linii tramwajowej.

 2. Co Wam z tego, że zablokujecie ulicę, która i tak jest zawsze zablokowana? Nikt nawet tego nie zauważy.

 3. Północna strona Krakowa , jest najbardziej zaludniona a zarazem najbardziej zaniedbana infrastrukturalnie oraz komunikacyjnie przez miasto . Buduje się linie tramwajowe oraz drogi do Płaszowa gdzie mieszka niewielka ilość osób a główny wyjazd z Krakowa w kierunku Warszawy pozostaje niezmieniony od lat . Północ Krakowa od dawna nie może doczekać się obwodnicy ani też alternatywnych dróg nie wspomnę o lini tramwajowej, która jest tu naprawdę potrzebna , biorąc pod uwagę ilość pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta. Skoro miasto zezwoliło po zamknięciu jednostki wojskowej na Węgrzcach na rozbudowę tej okolicy nie dało nic od siebie w postaci budowy infrastruktury w postaci szkoły , komunikacji zbiorowej , dróg lokalnych itp…Popieram jak najbardziej ten protest , niech ktoś w końcu zauważy ten problem , bo miasto chowa głowę w piasek i problem spycha ciągle na bok znajdując ciągle pilniejsze inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabezpieczenie CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.